Szach-mat! Rozrywka dla małych mistrzów

Czy wiecie, że 20 lipca został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Szachów? Właśnie z tej okazji mamy dla Was propozycje pomocy dydaktycznych do Waszej placówki – szachy!

Drodzy nauczyciele, Wasi uczniowie nie lubią matematyki lub mają z nią problemy? Standardowe zadania z podręcznika ich nudzą? Czas, by połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli zabawę z nauką! Takie właśnie są nasze gry korytarzowe i stolikowe!

szachy w wersji korytarzowej i stolikowej

Ostatnimi czasy ten rodzaj rozrywki przeżywa swój renesans, w dużej mierze za sprawą amerykańskiego serialu opartego na motywach powieści „Gambit królowej”. To właśnie tam osierocona dziewczynka walczy o tytuł najlepszej szachistki. Brzmi interesująco, prawda? 😉 Równie ciekawie, jak szachowe rozgrywki.

Dlaczego szachy?

Szlifują umiejętności przydatne w życiu, takie jak:

  • koncentracja – z tą umiejętnością ma problemy coraz więcej uczniów, a nawet dorosłych; żyjemy w przebodźcowanym świecie technologii, cierpimy na nadmiar informacji, jesteśmy nimi bombardowani każdego dnia, szachy natomiast wymagają skupienia i ciszy,
  • logiczne i analityczne myślenie – gra wymaga podejmowania trafnych decyzji i przewidywania ruchów przeciwnika,
  • orientacja przestrzenna – szachy wspomagają rozwój wyobraźni i postrzegania elementów w przestrzeni,
  • rozwiązywanie problemów – właśnie podczas tej gry uczniowie mają do czynienia z zadaniem problemowym, liczy się sposób i czas jego rozwiązania.

I jeden z najważniejszych aspektów – kształtowanie charakteru!

Ta tradycyjna gra wymaga nie lada cierpliwości i główkowania! Aby osiągnąć cel, należy zachować „zimną krew” i śledzić każdy ruch przeciwnika, mało tego, trzeba go przewidzieć! Strategiczne działania wzmacniają w dziecku niezwykle ważne cechy osobowości, jak odpowiedzialność, intuicja, wytrwałość. Uczą też jak po przegranej umiejętnie radzić sobie z porażką.

Ponadczasowa rozrywka

Co więcej, w szachy mogą grać wszyscy uczniowie! Wiek i umiejętności nie grają tu roli. Przecież każdy może spróbować i dążyć do perfekcji!

Szachy niejednemu nadpobudliwemu dziecku pomogły w treningu koncentracji i skupienia. Zabawa z nimi jest pożyteczną rozrywką, a może okazać się, iż Wasi uczniowie złapią bakcyla i czeka ich świetlana przyszłość profesjonalnego szachisty! 😉 Musicie bowiem wiedzieć, że szachy uznawane są za dyscyplinę sportu. Ponadto, to gra łącząca pokolenia – będzie znakomitą rozrywką, zarówno dla młodszego, jak i starszego pokolenia.

A jeśli szukacie więcej rozrywki, to zapraszamy na nasz fanpage! 😉

Więcej wpisów

Kontakt

Studio Kolporpress Sp. z o.o.
ul. Karola Olszewskiego 6
25-663 Kielce
NIP 959 14 54 937